Co wpływa na jakość wody?

Wysokiej jakości, czysta woda zdatna do kąpieli i picia towarzyszy nam codziennie. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę jak wiele wysiłku wymaga utrzymanie tej wysokiej jakości dla naszego komfortu. Organizacje, urzędy, przepisy, laboratoria i skomplikowana infrastruktura dbają aby codziennie z naszych kranów płynęła idealnie czyta woda. Co tak naprawdę wpływa na jakość wody? Kto i dlaczego decyduje, że woda jest pierwszej klasy czystości i nadaje się do spożycia?

Kiedyś podstawowymi zanieczyszczeniami wody jakie stanowiły zagrożenie dla ludzi były zanieczyszczenia biologiczne. Zbyt duża ilość bakterii powodowała przykre choroby, które potrafiły zdziesiątkować całe wioski czy oddziały wojsk. W dzisiejszych czasach sposoby uzdatniania i kontroli wody weszły na tak wysoki poziom, że zanieczyszczenia bakteriami zdarzają się sporadycznie i często wynikają raczej ze złego stanu technicznego infrastruktury po stronie odbiorców niż ze złej jakości dostarczanej wody. Obecnie znacznie większy problem stanowi zanieczyszczenie metalami i innymi związkami chemicznymi. Szczególnie na terenach mocno uprzemysłowionych. Same przepisy określające dopuszczalne normy obecności poszczególnych związków chemicznych co jakiś czas ulegają zmianie dążąc do poprawy jakości wody, która może być dostarczana do naszych domów.

brudna woda z kranu

Pod jaki kątem badana jest woda?

Istnieje kilka czynników, pod których kątem sprawdzana jest czystość wody.

1. Wygląd

Określając jakość wody branych jest pod uwagę szereg czynników. Jednym z podstawowych wskaźników są cechy organoleptyczne wody takie jak zapach, smak, barwa i mętność. Za barwę może odpowiadać zarówno obecność mikroorganizmów jak i związków chemicznych takich jak żelazo i inne metale. Za mętność odpowiadają zwykle drobne cząsteczki stałe unoszone z nagromadzonych w rurach osadów. Zapach i smak to często decydujące właściwości określające czy woda jest akceptowalna do spożycia przez konsumenta. Jeżeli któraś z tych cech nietypowa może to świadczyć zarówno o zanieczyszczeniu naturalnym jak i powstałym w skutek uzdatniania, np. nadmierny zapach chloru.

bakterie e.coli pod mikroskopem

2. Obecność bakterii

Kolejnym czynnikiem sprawdzanym przed dostarczeniem wody jest obecność i ilość zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Obecność i poziom stężenia określonych bakterii w wodzie stanowi istotną wskazówkę na temat efektywności procesu uzdatniania i szczelności systemu dystrybucyjnego. Na szczęście w większości przypadków woda, która nie jest idealnie wolna od bakterii est zdatna do spożycia po przegotowaniu.

3. Właściwości fizykochemiczne

Następnymi ważnymi cechami na podstawie, których można oznaczyć jakość wody jest szereg parametrów fizykochemicznych takich jak odczyn, przewodność, twardość i zawartość metali i innych substancji. Mówią one zarówno o naturalnych właściwości wody z danego źródła jak i o ewentualnym skażeniu metalami czy kondycji sieci wodociągowej.

Osad na szybie prysznicowej

4. Twardość

Zdecydowanie najbardziej rozpowszechnionym i znienawidzonym parametrem jest twardość wody. O poziomie twardości decyduje ilość rozpuszczonych w wodzie związków wapnia i magnezu. To właśnie one powodują osadzanie się tzw. kamienia kotłowego. Przy twardej i bardzo twardej wodzie na szybach prysznicowych, bateriach prysznicowych czy odpływach ze stali nierdzewnej bardzo szybko odkładają się szpecące białe osady i to właśnie są związki wapnia i magnezu. Przy regularnym czyszczeniu i dbaniu o przestrzeń prysznica nie będą stanowiły problemu. Jednak jeżeli pozwolimy na akumulację osadów, to późniejsze usunięcie ich będzie wymagało sporo pracy. Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków czyszczących, które poradzą sobie z takimi osadami. Z naturalnych środków dostępnych w każdym domu ocet i kwasek cytrynowy również potrafią zdziałać cuda. Znacznie większy problem kamień stanowi w czajnikach, pralkach, rurach i bojlerach.

O ile czajnik bardzo łatwo odkamienić, to w przypadku pozostałych urządzeń i rur nie będzie tak łatwo. Dodatkowo duże nagromadzenie kamienia kotłowego może prowadzić do zmniejszenia wydajności grzewczej grzałek. Z kolei osadzanie w rurach prowadzi do zmniejszenia ich drożności. Pod warstwą kamienia często dochodzi do powstawania korozji, która niszczy urządzenia i instalacje oraz prowadzi do pogorszenia jakości wody. Szczególnie odczuwalne są zmiany w zapachu i smaku wody.

Kamień w powiększeniu

Nie przesadzaj z uzdatnianiem

Jednym ze sposobów zapobiegania odkładaniu się kamienia jest zastosowanie domowych stacji uzdatniania, czyli po prostu specjalnych filtrów. Dla urządzeń takich jak pralka czy bojler będzie to stanowiło przedłużenie żywotności elementów grzejnych. Jednak jak się okazuje dla ludzi twarda woda nie jest szkodliwa, co więcej, substancje w niej rozpuszczone są nam bardzo potrzebne. Dlatego wyjaławianie wody przeznaczonej do spożycia nie jest dobrym pomysłem. Składniki mineralne znajdujące się w twardej wodzie są bardzo dobrze przyswajalne przez organizm, bo znajdują się one w niej w formie zjonizowanej, która jest najlepiej przyswajalną przez organizm. Jedynym negatywnym wpływem twardej wody na człowieka może być delikatne przesuszanie włosów i skóry w przypadku bardzo twardej wody.

Dodano produkt do listy życzeń
Dodano produkt do porównania