System ogrzewania często kojarzy nam się z jedną z bardziej skomplikowanych, inwazyjnych i drogich instalacji, które trzeba wykonać w domu czy mieszkaniu i które muszą być zaplanowane na bardzo wczesnym etapie budowy. Nie musi tak być. Najlepszą alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań będą elektryczne maty grzewcze.

ŁATWA INSTALACJA

Instalacja mat grzewczych jest bardzo prosta i mało inwazyjna. System elektrycznego ogrzewania można zaplanować dla całego domu już na wczesnym etapie projektowania, jak i dla pojedynczego pomieszczenia w mieszkaniu pod sam koniec prac wykończeniowych. Między innymi dlatego ten typ ogrzewania tak szybko zyskuje na popularności, zarówno przy remontach starych budynków, jak i w nowych inwestycjach.

PRECYZYJNE GRZANIE

Niekwestionowaną przewagą podłogówki elektrycznej nad innymi systemami ogrzewania jest jej elastyczność. Tyczy się to zarówno instalacji, jak i samego użytkowania. Podczas wyliczania obszaru, który ma być ogrzewany, odjąć należy wszystkie meble i inne nieruchome elementy wyposażenia domowego. Dzięki temu precyzyjnie wyznaczamy obszary użytkowe, które mają być grzane, a tym samym ograniczamy koszty.

Ogrzewanie elektryczne najlepiej podzielić na poszczególne pokoje. Daje to bardzo dużą kontrolę nad ogrzewaniem faktycznie użytkowanych pomieszczeń. Temperaturę każdego pokoju można ustalić oddzielnie. Zwykle wyższą dla łazienki, nieco niższą dla pokojów i korytarzy. Dzięki termostatom podłączonym do domowej sieci WiFi i sterowanemu z telefonu wygodnie ustawimy poszczególne temperatury za jednym zamachem. Z łatwością ustalić można także harmonogramy grzania poszczególnych mat. Na przykład tak, żeby po przyjściu z pracy mieć ciepło w domu jednocześnie nie marnując energii na ogrzewanie pustych pomieszczeń, kiedy Cię nie ma.

sterowanie-smartfonem

MNÓSTWO ZALET

--> Podstawową zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest ich prostota. Szczególnie w przypadku mat grzewczych ilość elementów, z których składa się cały zestaw gotowy do instalacji, ogranicza się do trzech elementów: maty, termostatu i czujnika. W takim systemie możemy zapomnieć o dużych ciężkich elementach takich jak kaloryfery czy konieczności wiercenia przez ściany i stropy. Jedyne co musimy zapewnić to prąd.
--> Mniejszy stopień skomplikowania przekłada się również na większe bezpieczeństwo systemu i łatwość obsługi. Nawet jeśli w podczas wiercenia w posadzce dojdzie do uszkodzenia przewodu, to nie grozi nam zalanie jak w przypadku ogrzewania wodnego. Zaś temperaturę na termostacie do elektrycznego ogrzewania bez problemu ustawi nawet dziecko.
--> Kabel grzejny rozgrzewa się znacznie szybciej niż woda w wężownicach bądź kaloryferach, a tym samym szybciej może oddawać ciepło i rozgrzewać posadzkę, a co za tym idzie całe pomieszczenie.
--> W przeciwieństwie do ogrzewania konwekcyjnego podłogówka jest przyjazna dla alergików, bo nie powoduje ciągłego wzbijania w powietrze kurzu.
--> Maty grzewcze bez problemu można zainstalować podczas niewielkiego remontu ograniczonego do jednego pomieszczenia bez konieczności prowadzenia inwazyjnych prac w całym domu. Termostat można dyskretnie umieścić na przykład tuż obok włącznika światła.