Drzwi łazienkowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Drzwi łazienkowe są niezbędnym elementem każdej łazienki, który swoim wyglądem może nadać naszej łazience niepowtarzalny charakter. Często są jedynym źródłem naturalnego światła oraz głównym środkiem wentylacji.  Przy ich wyborze należy jednak pamiętać o tym, że wszystkie drzwi łazienkowe muszą spełniać określone normy prawne. 

Jakie normy muszą spełniać drzwi do łazienki?

Wybierając drzwi do łazienki musimy pamiętać, aby spełniały one przepisy prawa budowlanego:  

Odpowiednie wymiary – szerokość drzwi łazienkowych powinna wynosić min. 0,8 m, a wysokość 2 m. Na rynku można jednak znaleźć również drzwi o drzwi o szerokości 0,7- 0,6 m, które będą odpowiednie dla starego budownictwa, gdzie otwory drzwiowe były zwykle mniejsze.

Dobra cyrkulacja powietrza - jest ona kluczowa oraz powinna wspierać pracę pieca gazowego, który może znajdować się we wnętrzu łazienki oraz odprowadzać zbierającą się wilgoć, która może sięgać nawet 70% (tak aby zapobiec skraplającej się na ścianach parze wodnej, która może doprowadzić do powstawania grzybów i pleśni, niebezpiecznych dla zdrowia użytkowników). Wzrost wilgotności po kąpieli można zauważyć szczególnie w przypadku łazienek z prysznicami otwartymi (prysznicami typu walk-in). Lepszą wentylację można uzyskać za pomocą:

    • podcięcia - wycięcie na dole drzwi (szczelina pomiędzy skrzydłem a podłogą, specjalnie wyprofilowane)

    • kratka wentylacyjna (wykonana z metalu lub tworzywa sztucznego), najbardziej klasyczne rozwiązanie,  zlokalizowana w dolnej części drzwi, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza powinna wynosić przynajmniej 220 cm2

    • tuleje wentylacyjne – okrągłe otwory znajdujące się w dolnej części drzwi

Otwieranie się drzwi na zewnątrz – według przepisów drzwi muszą otwierać się na zewnątrz tak, aby ułatwić wejście do łazienki w nagłych przypadkach np. w przypadku zasłabnięcia osoby aktualnie znajdującej się wewnątrz łazienki. Pozwala to również zaoszczędzić miejsce w takim pomieszczeniu. Dosyć oczywistym i popularnych rozwiązaniem jest zamontowanie w drzwiach łazienkowych zamka tak, aby uzyskać większą prywatność. Warto pamiętać, aby nie był to standardowy zamek na klucz, a zamek z rozetą co pozwoli na szybkie i łatwe rozmontowanie takiego zamka od zewnątrz w razie potrzeby np. za pomocą śrubokręta czy zwykłej monety.

Zostawiając kwestie formalne za sobą, kolejną istotną sprawą jest oczywiście wygląd takich drzwi. Warto wybrać taki model, który idealnie wpasuje się do naszej aranżacji.  Połączenie funkcjonalności z estetyką jest tutaj kluczowe, które zapewni nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Warto pamiętać, aby stylistyka takich drzwi była spójna z innymi drzwiami w waszych domach czy mieszkaniach.

Drzwi drewniane – klasyczny wybór dla większości łazienek, zawsze modne, ponadczasowe i uniwersalne, najczęściej występujące w formie z okleiną imitującą drewno, idealnie współgrają z wieloma materiałami, takimi jak szkło, metal, kamień. Różnorodność wzorów i wykończeń wkomponuje się w wystrój każdej łazienki. Drzwi z prawdziwego drewna również jak najbardziej się nadadzą, jednak muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Trzeba przyznać, że solidne drewniane drzwi łazienkowe gwarantują niesamowitą izolację tego pomieszczenia od reszty domu.

Drzwi białe – bardzo elegancki wybór, coraz popularniejszy oraz idealnie wpasowujący się w panujące trendy, można łączyć z wieloma kolorami, jednak warto pamiętać o tym, aby przemycić biel również do innych części łazienki, dobrym połączeniem na pewno będą białe meble tworzące z drzwiami spójną całość. Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, dlatego białe drzwi to dobre rozwiązanie zarówno do przestronnych, jak i niewielkich łazienek. W połączeniu z takimi drzwiami idealnie będzie współgrać prostota i umiar, dlatego warto zdecydować się np. na styl skandynawski. Ważną kwestią jednak przy wyborze takich drzwi jest ich jakość wykonania, a przede wszystkim czy są wykonane z wysokogatunkowych materiałów, które sprawią, że drzwi będą piękne przez lata i na pewno nie zżółkną z czasem.

Drzwi szklane – wykonane ze szkła hartowanego (takiego jak w przypadku ścianek prysznicowych) są dobrym oraz bezpiecznym wyborem, co więcej optycznie powiększają naszą łazienkę oraz nadają jej nowoczesnego wyglądu. Wykonane z matowego lub mlecznego szkła zapewniają intymność, a jednocześnie sprawiają, że dużo więcej światła wpada do tego typu łazienki. Dobrym wyborem są również drzwi z szybą (na rynku jest bardzo duży wybór takich szyb: od dużych szybek po malutkie szczeliny – matowe lub mleczne), która również doświetla nam takie pomieszczenie.

Drzwi przesuwane – w ostatnich latach jest to coraz popularniejsze rozwiązanie wybierane najczęściej do takich łazienek, gdzie zależy nam na zaoszczędzeniu jak największej ilości przestrzeni. Będą bardzo dobrym wyborem do małych mieszkań oraz gdy łazienka jest połączona z sypialnią. Drzwi tego typu mogą występować w różnej formie np. jako ścianka działowa, zasłona, panel czy parawan. Wadą takiego rozwiązania jest na pewno ograniczona możliwość izolacji akustycznej od innych pomieszczeń. W przypadku gdy naściennie skrzydło drzwiowe jest przesuwane po ścianie, ogranicza nam to możliwość zagospodarowania takiej ściany. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem będą drzwi chowane w ścianie.

Dodano produkt do listy życzeń
Dodano produkt do porównania

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.