Umywalka nablatowa cermiczna biała zainstalowana

Umywalka nablatowa to stale zyskujący na popularności trend w projektowaniu łazienek. Wszystko za sprawą eleganckiego, nowoczesnego wyglądu, który potrafi zupełnie odmienić oblicze łazienki. Ponadto umywalki nablatowe występują w przeróżnych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu łatwo spełnić wymagania nawet najbardziej wyszukanego gustu i odróżnić swoją łazienkę od innych.

Instalacja takiego typu umywalki nie jest trudniejsza niż tradycyjnej umywalki ściennej bądź wpuszczanej. Trzeba jednak nieco dokładniej rozplanować jej położenie na blacie, położenie baterii oraz wysokość, na której umywalka ma się ostatecznie znaleźć.

1. Na jakiej wysokości zamontować umywalkę nablatową?

Umywalka nablatowa cermiczna biała

Najpierw należy zdecydować, czy umywalka będzie zamontowana na szafce wiszącej, czy stojącej. W przypadku szafki stojącej trzeba wybrać model, który w połączeniu z wysokością umywalki pozwoli uzyskać wygodną wysokość, na której znajdzie się górna krawędź umywalki. Wybierając szafkę wiszącą lub sam blat mamy większą dowolność wysokości montażu i możemy ją ustalić nawet po zakupie umywalki.

Stare polskie normy zalecają, aby górna krawędź umywalki znalazła się na wysokości pomiędzy 75, a 80 cm. W rzeczywistości aktualnie umywalki montowane są wyżej w przedziale 85-90 cm. Wszystko zależy od użytkowników ich wzrostu i przyzwyczajeń. Trzeba wziąć pod uwagę kto spośród dorosłych domowników, będzie najczęściej korzystał z umywalki przez następne lata i wybrać kompromisową wysokość. W przypadku dzieci najlepiej zastosować dostawiany podest, który i tak szybko przestanie być używany. W praktyce każdemu o wzroście od ok. 170 cm w górę umywalka na wysokości 90 cm (od posadzki do górnej krawędzi) nie powinna sprawiać problemów.

2. Rozmieszczenie umywalki na blacie

Rysunek techniczny umywalki nablatowej

Odpowiednie rozmieszczenie to kolejny bardzo ważny etap, który będzie wpływał nie tylko na wygląd, ale i wygodę użytkowania umywalki. W zależności od ilości miejsca, jakim dysponujemy na blacie, baterię można umieścić przy ścianie, z boku umywalki lub w narożniku (w przypadku owalnych i okrągłych umywalek). Minimalistycznym i dobrze wyglądającym rozwiązaniem przy braku miejsca będzie zastosowanie baterii podtynkowej. Takiej jak np. oferowana u nas bateria umywalkowa podtynkowa Corsan Lugo. Od tego będzie zależeć jak daleko od ściany trzeba odsunąć umywalkę. Najlepiej przeprowadzić kilka testów "na sucho" przed montażem i sprawdzić jakie rozmieszczenia będzie najwygodniejsze i jednocześnie dobrze wyglądające. Ponieważ umywalki zwykle nie mają gładkiej politury na dnie, należy uważać i nie przesuwać jej po blacie podczas przymiarek ze względu na duże ryzyko podrapania powierzchni blatu.

3. Montaż umywalki nablatowej

Korek klik-klak do umywalki złoty

Po umieszczeniu umywalki i baterii w ostatecznej pozycji najlepiej odrysować na blacie otwór spustowy i jego środek. Dodatkowo (jeżeli kształt umywalki na to pozwala) można odrysować cały zewnętrzny kontur umywalki na krawędzi styku z blatem, a jeżeli nie ma na to miejsca, można go zaznaczyć taśmą malarską. Po zdjęciu umywalki otrzymamy miejsce wycięcia otworu na korek spustowy oraz granice klejenia do blatu.

Otwór na korek, który będziemy wycinać, powinien być większy niż ten, który został zaznaczony. Najlepiej dobrać średnicę otwornicy przykładając ją do wytłoczenia od spodu umywalki. Otwór musi być na tyle duży, żeby bez problemu zmieściła się w nim uszczelka i nakrętka na gwincie korka.

Jeżeli blat jest drewniany, z płyty meblowej lub podobnego materiału, warto zabezpieczyć środek otworu silikonem przed wilgocią. Przed zamontowaniem umywalki i baterii należy zabezpieczyć silikonem również łączenie blatu ze ścianą. Następnie rozprowadzamy silikon lub klej montażowy na dnie umywalki, lub na blacie zachowując kilkucentymetrowy margines od krawędzi.

Najtrudniejszym momentem jest odpowiednie wycelowanie umywalką w jej ostateczne miejsce bez nadmiernego korygowania ustawienia. Od razu po ustawieniu umywalki na kleju/silikonie sanitarnym należy zabezpieczyć ją, przykręcając korek spustowy. Po tym pozostaje już tylko usunąć wszelkie nadmiary silikonu i podłączyć syfon oraz baterię. Niektórzy fachowcy polecają zaciągnąć silikonem sanitarnym również łączenie blatu z umywalką. Często niestety nie jest to łatwe ze względu na kształt umywalki i trudny dostęp oraz może wyglądać mało estetycznie przy braku odpowiedniej wprawy.

Umywlaka nablatowa ze złotym korkiem

Polecane umywalki i baterie:

Bestsellery:

Nasze marki:

Dodano produkt do listy życzeń
Dodano produkt do porównania