Łazienka zero waste – 12 rzeczy, które zmienią przyszłość planety

Żyjemy w czasach, gdzie produkowane przez człowieka materiały wykorzystywane do codziennego życia zaśmiecają naszą planetę. Śmieci to globalny problem. Odpadów jest na tyle dużo, że zaczynamy się obawiać o dalsze losy naszej ziemi. Najwyższy czas zmienić nasze nawyki i posprzątać planetę dla naszych potomków. Zobacz co Ty możesz wprowadzić do codziennego życia.

W łazience wykorzystujemy sporo artykułów jednorazowego użytku. W ciągu roku jeden polak wytwarza nawet 312 kg śmieci. To tyle co jeden duży pokój wypchany po brzegi śmieciami. To powoduje katastrofalne konsekwencje w przyrodzie. Warto zastanowić się nad alternatywami przyjaznymi dla środowiska. Nie tylko dla planety, ale również dla naszych bliskich. Kontroluj wyrzucane przez siebie odpady.


1. Biodegradowalne patyczki kosmetyczne
Plastikowe patyczki najczęściej nie są recyklowane. Patyczki z bambusa są w 100% biodegradowalne. Po użyciu wrzuć do odpadów organicznych , na kompost lub do innych odpadów.


2. Mydło i szampon w kostce
Produkty w kostce są znacznie lepszej jakości. Mydła i szampony w kostce są rzemieślniczo robione bez zbędnych substancji konserwujących i plastikowych opakowań.


3. Krem i inne kosmetyki w szklanych opakowaniach
Producenci kosmetyków coraz częściej przywiązują wagę do jakości produktu jak również samego opakowania. Wybieraj kosmetyki w szklanych opakowaniach, które można ponownie wykorzystać.


4. Papier toaletowy z recyklingu
Obecnie papier toaletowy z recyklingu nie różni się jakoś znacznie w komforcie używania od standardowego papieru. Kupując papier z recyklingu masz wysoką jakość produktu i jednocześnie dbasz o środowisko.


5. Ocet i soda oczyszczona do sprzątania
Tą mieszanką umyjesz kabinę prysznicową, armaturę łazienkową, fugi, lodówkę, pralkę, piekarnik. Dom będzie lśnił czystością bez użycia chemicznych płynów i zaśmiecania środowiska zużytymi opakowaniami, w których kupujesz detergenty.


6. Drewniane szczoteczki do zębów
Czyści tak samo, a jednak dla planety znacznie bardziej przyjazna. Zwykle produkowane są z bambusa. Drewno to surowiec w pełni biodegradowalny.


7. Gąbka loofah zamiast syntetycznej
Naturalna roślinna gąbka do kąpieli. Używając jej zauważysz jak poprawi Ci się elastyczność i jędrność skóry dzięki lepszej cyrkulacji krwi. W naturalnej gąbce nie namnażają się bakterie tak jak w gąbkach sztucznych, gąbka nie ma barwników, nie kruszy się, ma swój orientalny zapach oraz lepsze działanie peelingujące.


8. Metalowa maszynka do golenia
Tradycyjna metoda golenia jest przyjazna dla środowiska w porównaniu z plastikowymi jednorazowymi maszynkami. Jedna wystarczy Ci na całe życie.


9. Nić dentystyczna z włókna jedwabnego
Naturalna nic z włókien jedwabnych z dodatkiem wosku roślinnego i olejku eterycznego to świetna alternatywa dla nylonowych nici. Po co szkodzić przyrodzie, jak można żyć z nią z zgodzie.


10. Wielorazowe płatki higieniczne
Używasz ich w taki sam sposób jak jednorazowych, tylko że zamiast do kosza wrzucasz do pralki i dodajesz biodegradowalny proszek do prania.


11. Wielorazowe wkładki higieniczne lub kubek menstruacyjny
Kobieta w ciągu całego życia jest w stanie zużyć nawet do 17 tys. sztuk artykułów higienicznych takich jak podpaski czy tampony.


12. Biodegradowalny proszek do prania
Proszek do prania jesteś w stanie sam zrobić w 3 minuty:

DO BIAŁEGO PRANIA:
1 szkl. boraksu
1 szkl. węglanu sodu
1 szkl. nadwęglanu sodu (naturalny wybielacz)

DO KOLOROWEGO PRANIA:
1 szkl. boraksu
1 szkl. węglanu sodu

DAWKOWANIE: 1-2 łyżki na pranie (do szufladki lub na dno pralki)

Mikroplastik osiada nawet na dnie Rowu Marjańskiego. Przedostaje się do ekosystemu podczas prania odzieży syntetycznej.


Życie jest prawdopodobnie o wiele prostsze niż nam się wydaje. Filozofię zero waste możesz z powodzeniem zastosować w każdym obszarze życia. Jeśli masz więcej pomysłów na produkty wielokrotnego użytku koniecznie daj nam znać!

Dodano produkt do listy życzeń
Dodano produkt do porównania

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.