REKUPERATOR DO WODY ZYPHO

Rosnące ceny energii elektrycznej oraz coraz większa świadomość zrównoważonego wykorzystania zasobów powodują duże zainteresowanie tematyką domów pasywnych, odnawialnych źródeł energii i wymienników ciepła, czyli właśnie rekuperatorów. Większość rekuperatorów dostępnych na rynku skupia się na odzyskiwaniu energii cieplnej z powietrza. My przedstawiamy innowacyjny system odzysku ciepła z szarej wody.

Za każdym razem biorąc kąpiel, zużywane są dziesiątki litrów ciepłej wody, której podgrzanie zużywa mnóstwo energii. Ideą wymiennika ciepła jest wykorzystanie ciepła z wody zużytej do wstępnego, częściowego podgrzania świeżej wody z sieci. Dzięki temu zmniejsza się zużycie energii potrzebnej do podgrzewania wody. Jak widać, zasada działania systemu jest bardzo prosta. Jako wymiennik ciepła użyta została miedziana spirala, w której płynie świeża woda, a zużyta ciepła woda z prysznica omywa spiralę ze wszystkich stron.

zypho przekrój

Wydawać by się mogło, że zyski z takiego systemu będą marginalne. Okazuje się jednak, że są znaczące i oszczędność energii może wynieść nawet do 40%. Zakładając, że temperatura wody z sieci wynosi ok. 10°C, a komfortowa temperatura wody podczas kąpieli jest poziomie 38 – 40°C, Zypho jest w stanie podgrzać wodę nawet do 25°C, czyli aż o 15°C. Są to wyliczenia potwierdzone testami, a produkt posiada certyfikaty potwierdzające jego wysoką, użyteczną sprawność.

Rekuperatory można z powodzeniem stosować  zarówno w domach, jak i hotelach, szpitalach, zakładach pracy, polach namiotowych, basenach czy siłowniach. Im częściej używany jest prysznic, tym bardziej widoczne będą oszczędności i szybszy zwrot z inwestycji.

Urządzenie jest bardzo proste w montażu i podłączeniu do instalacji. Można je zastosować zarówno z pojemnościowymi podgrzewaczami elektrycznymi jak i gazowymi przepływowymi. Można użyć ich w połączeniu z prysznicem, samym odpływem liniowym, punktowym, a nawet z wanną. Po instalacji rekuperator jest zupełnie niewidoczny i bezobsługowy. Zypho działa już po kilku sekundach od włączenia prysznica i nie potrzebuje żadnego zewnętrznego zasilania. Dobrze sprawdzi się także z instalacją fotowoltaiczną pozwalając dodatkowo zaoszczędzić na zużyciu energii do podgrzewania wody.

Rekuperator Zypho występuje w dwóch wersjach: Standard i Izi. Obie wersje posiadają jednakową moc, do 8kW, jednak różnią się sposobami podłączenia. Wersja Standard posiada wbudowany odpływ 90 mm, dlatego nadaje się do montażu pionowego bezpośrednio pod brodzikami ze średnicą otworu odprowadzającego właśnie 90 mm. W przypadku modelu Izi przewidziany jest montaż poziomy za pomocą kolanka lub rury kanalizacyjnej 40 mm. Daje to możliwość podłączenia do różnych rodzajów odpływów, a także do wanien. Oprócz tego istnieją również trzy różne sposoby podłączenia do instalacji wodno-kanalizacyjnej, które będą decydowały o sposobie użycia urządzenia. Pierwszy sposób zakłada podłączenie wyjścia podgrzanej wody z rekuperatora do podgrzewacza wody (rys. konf. C). Dzięki czemu podgrzewacz ma mniej pracy do wykonania zużywając mniej prądu. Druga opcja to podłączenie bezpośrednio do prysznica (rys. konf. B). Dzięki temu zużywamy mniej ciepłej wody podczas kąpieli, co również skutkuje ograniczeniem ilości pobieranego prądu przez podgrzewacz. Trzecia konfiguracja zakłada połączenie dwóch poprzednich i podpięcie wyjścia z rekuperatora jednocześnie do prysznica, jak i do podgrzewacza (rys. konf. A).

Jeżeli chcesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd i jednocześnie planujesz remont łazienki, to jest to rozwiązanie dla Ciebie. Dokładny opis techniczny, instrukcje, certyfikaty, zdjęcia i inne materiały dostępne pod tym linkiem > ZYPHO.

Dodano produkt do listy życzeń
Dodano produkt do porównania

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.