- 4117 odwiedzin
Chcesz zbudować prysznic bez brodzika z odpływem liniowym, ale nie wiesz co to właściwie jest i na co zwracać uwagę przy zakupie? W poniższym artykule postaramy się opisać w skrócie budowę odpływu liniowego oraz jakie elementy decydują od dobrej jakości produkcie.
Rodzajów odpływów liniowych jest mnóstwo i ciągle tworzone są kolejne rozwiązania tak aby sprostać wymaganiom klientów. Pomimo tego większość odpływów składa się z kilku podstawowych elementów.
Większość wysokiej jakości ekskluzywnych odpływów wykonana jest ze stali nierdzewnej. Najczęściej jest to stal AISI 304, a w przypadku bardzo agresywnych środowisk (np. nadmorskie natryski) można zamówić odpływ wykonany ze stali AISIC 316. Innych, mniej odpornych typów stali należy unikać ponieważ nie gwarantują one odpowiedniej odporności na korozje i detergenty. Kolejnym szalenie istotną wartością jest grubość zastosowanej stali. Najtańsze odpływy często produkowane są ze stali, której faktyczna grubość nie przekracza milimetra. Powoduje to powstawanie odkształceń, nie trzymanie wymiarów i niską wytrzymałość na obciążenia. Warto również zwrócić uwagę na sposób wykończenia krawędzi i połączeń. Wyszlifowane i zaokrąglone krawędzie i łączenia świadczą o wysokiej jakości produkcji i dbałości o szczegóły.
Podstawowym elementem każdego odpływu jest kanał odpływowy. Prostopadłościenny kawałek stali, którego zadaniem jest zbieranie wody i odprowadzanie jej do syfonu. Podstawową różnicą między poszczególnymi modelami odpływów jest wysokość i szerokość odpływu. Coraz częściej wybierane bardzo wąskie odpływy będą oferowały mniejszą możliwość zbierania wody niż te o optymalnej szerokości (ok 50 - 85 mm). Odpowiednia wysokość/głębokość kanału jest tutaj równie istotna i powinna wynosić od około 10 mm. Oprócz rozmiaru liczy się także jakość i szczelność połączeń. Warto zwrócić uwagę czy spawy, gięcia i zgrzewy zostały poprawnie wykonane i wykończone. Najlepiej jeżeli tworzą niemal jednolitą powierzchnię z resztą łączonych elementów.
Kolejnym istotnym elementem jest kołnierz wokół kanału odpływowego. Jest on niezbędny do prawidłowej instalacji i uszczelnienia odpływu. Najlepiej jeżeli stanowi jednolitą całość razem z kanałem tak jak w przypadku odpływów Wiper. Dla wygody i poprawności uszczelnienia szerokość kołnierza powinna oscylować w granicach minimum 10 mm.
Syfon to kolejny ważny element każdego odpływu. Ilość oferowanych modeli syfonów jest ogromna. Różnią się ze względu na wielkość, przepustowość, wysokość i mechanizm zasyfonowania. Jednak podstawową różnicą jest czy syfon stanowi integralną całość razem z odpływem (w przypadku odpływów Wiper są to wersje Slim) czy jest odłączalny. Najczęściej syfony zintegrowane oferują mniejszą wysokość i są wykonane z tego samego materiału co sam odpływ. Jednak powoduje to brak możliwości obracania syfonu względem odpływu. W przypadku syfonów z tworzywa należy uważać należy na materiał z jakiego są wykonane. Jedynie syfony z polipropylenu nadają się do bezpiecznego użytku w posadzce.
Decydujące znaczenie dla wyglądu i funkcjonalności ma jednak kratka odpływowa. Materiał z jakiego jest wykonana i dbałość o detale w wykończeniu ma ogromne znaczenie w użytkowaniu i wyglądzie odpływu. Ważne, aby materiał był równie wytrzymały co sam odpływ. Kratka musi być wyjątkowo odporna na nacisk, detergenty i temperaturę. Wszystkie krawędzie powinny być starannie wykończone, aby stawanie na kratce i wyjmowanie jej do czyszczenia nie groziło przecięciem się ostrą krawędzią.
Sam odpływ to nie wszystko. Dlatego podczas wybierania warto zasugerować się także oferowanymi akcesoriami (takimi jak nóżki regulacyjne, mankiet uszczelniający czy kluczyk do podnoszenia kratki, jak w przypadku oferowanych przez nas zestawów). Nie są to tylko miłe dodatki, a często elementy niezbędne do prawidłowej instalacji i uszczelnienia odpływu.