Instrukcja krok po kroku instalacji płyty prysznicowej Wiper w posadzce betonowej.

Poniżej ogólny zarys czynności, które należy wykonać aby zainstalować brodzik w posadzce betonowej.

Po zamówieniu brodzika prysznicowego otrzymasz płytę z pianki XPS z ~2% spadem. Spad został wycięty maszynowo i zaczyna się z każdego narożnika płyty równomiernie zbliżając się do narożników kanału odwadniającego. Dzięki temu z każdego miejsca prysznica woda będzie odprowadzana jednakowo efektywnie. Odpływ ze stali nierdzewnej został odpowiednio uszczelniony i umieszczony w płycie w procesie produkcyjnym. Całą powierzchnię płyty, z obu stron, pokryto specjalnym elastycznym klejem i wzmacniającą siatką. W zestawie otrzymasz również odpowiedni syfon i wybraną kratkę odpływową. Pozostaje więc to wszystko jedynie zainstalować.

Płyta prysznicowa może mieć trzy grubości: 20, 28 i 35 mm. Odpływ wystaje około 15 mm ponad górną powierzchnię płyty. Górna powierzchnia posiada wspomniany wcześniej spad natomiast dolna jest płaska. Im większa grubość płyty tym spad będzie większy. Należy pamiętać, że brodzik (mimo własnej sztywności i wytrzymałości) musi zostać zainstalowany na twardej powierzchni, podparty na całej swojej płaszczyźnie.

Bardzo ważnym elementem instalacji jest odpowiednie uszczelnienie całej powierzchni prysznica, a w szczególności łączeń brodzika z posadzką i ścianami, narożników, przyłączy wodnych i odprowadzeń. Są to miejsca szczególnie narażone na działanie wody i nawet najlepiej położone kafle i wykonane fugi nie gwarantują szczelności bez odpowiedniej hydroizolacji. Przy pomocy naszego zestawu uszczelniającego jesteśmy w stanie wykonać wodoszczelną powierzchnię pod całym obszarem prysznica. Koniecznie zajrzyj do naszego poradnika dotyczącego hydroizolacji.

Spis treści:

  1. Przygotowanie ścian i podłogi. Gromadzenie wymaganych narzędzi.
  2. Wyznaczanie miejsca na prysznic przez położenie brodzika w docelowym miejscu.
  3. Wycinanie i kucie w betonie by przygotować otwór na płytę.
  4. Wykuwanie otworu pod syfon i rury.
  5. Podłączanie syfonu do instalacji sanitarnej.
  6. Przygotowanie równej powierzchni przez czyszczenie posadzki.
  7. Przymiarka płyty i wstępne podłączenie.
  8. Klejenie płyty i uszczelnianie syfonu.
  9. Przygotowanie posadzki pod wykończenie przy pomocy płyt cementowych.
Instalacja brodzika podpłytkowego w betonie krok 1

1. Oczyść i przygotuj ściany i posadzkę. Zagospodaruj odpowiednią przestrzeń na materiały i narzędzia. Będziesz potrzebował prawdopodobnie: poziomicę, ołówek, taśmę mierniczą, młotek, młot pneumatyczny, piłę ręczną, dłuto, grzebień do kleju, wiadro. Przy pomocy piły ręcznej możesz przyciąć boki płyty do pożądanych wymiarów. Należy pamiętać, aby przeciwległe boki przyciąć o jednakową długość (maksymalnie około 10 cm z każdej strony). Inaczej może to zaburzyć efektywność odprowadzania wody z powierzchni brodzika.

Instalacja brodzika podpłytkowego w betonie krok 2

2. Połóż brodzik na podłodze w jego docelowym miejscu. Upewnij się, że płyta przylega równo do wszystkich ścian jeżeli instalujesz brodzik w narożniku. Ołówkiem zaznacz krawędzie płyty oraz otwór odpływowy.

Instalacja brodzika podpłytkowego w betonie krok 3

3. Wykuj w betonie otwór na głębokość odpowiadającej grubość posiadanej płyty dodając około 2 mm na klej.

Instalacja brodzika podpłytkowego w betonie krok 4

4. Następnie wykuj otwór na kształt i wielkość posiadanego odpływu, syfonu oraz odprowadzenia do kanalizacji. Testowo podłącz syfon do swojego odpływu. Upewnij się, że syfon jest na odpowiedniej wysokości.

Instalacja brodzika podpłytkowego w betonie krok 5

5. Sprawdź czy syfon jest odpowiednio zamontowany i po przyklejeniu płyty będziesz w stanie przykręcić go do odpływu. Następnie uszczelnij łączenie syfonu i rury odpływowej przy pomocy sylikonu. Teraz możesz przeprowadzić test szczelności połączenia syfonu z przyłączem.

Instalacja brodzika podpłytkowego w betonie krok 6

6. Oczyść otwór w posadzce, w której będzie leżał brodzik. Powierzchnia powinna być równa i wolna od kurzu. Jeżeli beton jest nierówny lub wykuty za głęboko użyj wylewki betonowej do wyrównania.

Instalacja brodzika podpłytkowego w betonie krok 7

7. Włóż brodzik do otworu. Upewnij się, że przylega do niego na całej powierzchni. Sprawdź czy zrównał sie z resztą posadzki oraz czy otwór syfonu znajduje się w odpowiednim miejscu. Wyciągnij brodzik i roztworem gruntującym dokładnie pokryj całe wgłębienie w posadzce.

Instalacja brodzika podpłytkowego w betonie krok 8

8. Przy pomocy grzebienia glazurniczego nałóż standardowy klej do płytek na wgłębienie w posadzce (dla zwiększenia przyczepności niewielką warstwą kleju możesz pokryć także płytę brodzika). Przyklej płytę do posadzki upewniając się, że zrównała się z jej poziomem. Przykręć syfon do płyty. Jeżeli szczelina między brodzikiem, a posadzką jest zbyt duża, uzupełnij ją klejem. Następnie równomiernie dociśnij płytę przy pomocy niewielkiego obciążenia i pozostaw do wyschnięcia kleju.

Instalacja brodzika podpłytkowego w betonie krok 9

9. Następnie należy uszczelnić wszystkie krawędzie łączące płytę prysznicową z posadzką. Najlepiej użyć do tego naszego zestawu uszczelniającego. Najpierw roztworem gruntującym malujemy całą powierzchnię, która będzie uszczelniana. Następnie na łączeniach brodzika z posadzką i ścianami przy pomocy folii w płynie przyklejamy taśmy i narożniki z wodoszczelnej membrany. Pozostawiamy je do wstępnego wyschnięcia. Ostatnim krokiem jest pokrycie całej powierzchni prysznicowej (+50 cm od każdej krawędzi) płynną folią. Tak uszczelniony brodzik będzie gotowy do płytkowania. Po szczegółowe wskazówki zajrzyj do instrukcji dotyczącej poprawnej hydroizolacji.

Dodano produkt do listy życzeń
Dodano produkt do porównania