Mata czy folia grzewcza - co wybrać?

Co wybrać matę grzewczą, czy folię grzewczą? Decydując się na elektryczne ogrzewanie podłogowe (słusznie) i zaczynając szukać odpowiedniego produktu, możemy trafić na ich dwa rodzaje: maty grzewcze i folię grzewczą. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: "Co jest lepsze?". Żeby wiedzieć co wybrać trzeba poznać różnice między tymi systemami ogrzewania i dopasować je do pomieszczenia, w którym mają być instalowane. W poniższym artykule postaramy się pokazać cechy charakterystyczne dla każdego systemu, dzięki czemu będziecie mogli jednoznacznie podjąć decyzję co wybrać.

Jak działa mata grzewcza? Opis i charakterystyka

Dostępne w naszym sklepie maty grzewcze Wiper Sunfloor składają się z podwójnie izolowanego kabla oporowego przyczepionego do samoprzylepnej siatki z włókna szklanego. Jest to prosty w instalacji, hermetyczny system, który pozwala na dużą dowolność podczas rozkładania. Ma sporo zalet i pewne jego cechy mogą stanowić o przewadze nad folią grzewczą, jednak nie zastosujemy ich w każdym przypadku.

Maty grzewcze stosowane są przede wszystkim pod kafelkami. Płytki ceramiczne, gres czy kamień bardzo dobrze akumulują ciepło i promieniują nim do pomieszczenia. Maty grzewcze z powodzeniem można zastosować również w samej wylewce bez konieczności pokrywania jej kafelkami. Wszystko to dzięki możliwości montażu zarówno bezpośrednio w kleju pod kafelkami, jak i głębiej w wylewce. Teoretycznie daje to możliwość instalowania mat również pod podłogami drewnianymi, jednak w praktyce rzadko zdecydujemy się na skuwanie całej posadzki np. w salonie tylko po to, żeby położyć w nich maty grzewcze skoro istnieją inne rozwiązania. Dodatkowo podkłady pod panele często będą na tyle dobrymi izolatorami, że mogą znacznie ograniczyć sprawność grzewczą zatopionych w wylewce mat i blokować oddawanie ciepła do pomieszczenia.

Tak naprawdę maty grzewcze oparte o kabel grzejny muszą zostać pokryte, a właściwie wypełnione wylewką lub klejem. Jest to jedna z cech, które niektórzy wymieniają jako negatywne, udowadniając wyższość folii grzewczej nad matami. Można stwierdzić, że maty grzewcze ze względu na swoją konstrukcję grzeją punktowo w porównaniu do folii grzewczej, a przynajmniej do momentu rozgrzania całej posadzki (co następuje zwykle już w ciągu od kilkunastu do kilkudziesięciu minut).

Podczas samej instalacji maty grzewcze dają całkowitą dowolność w układaniu. Pomimo tego, że są przymocowane do siatki, możemy ją dowolnie docinać, omijając przeszkody lub miejscami, w razie konieczności, ułożyć kabel grzewczy samodzielnie w dowolnym kształcie. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to unikanie krzyżowania się kabla i zachowanie odpowiedniego marginesu między kolejnymi pętlami.

Jedną z największych zalet ogrzewania podłogowego opartego o kabel grzejny jest jego hermetyczność, uziemienie, ekranowanie oraz zgodność z normą IPX7. Dzięki temu maty grzewcze można bezpiecznie zamontować w łazience, a nawet pod prysznicem. 

Niewielka grubość (ok. 4 mm) w stosunku do ogrzewania wodnego pozwala na instalację bez konieczności znacznego podnoszenia poziomu posadzki. Jednak nawet taka znikoma grubość mat grzewczych jest wielokrotnie większa niż w przypadku folii.

Kolejną cechą charakterystyczną i jednocześnie zaletą systemu mat grzewczych jest niewielka ilość elementów, z jakich składa się cały system. Zamawiając cały zestaw ze sterownikiem, nie licząc akcesoriów, cały system składa się jedynie z dwóch elementów, czyli maty grzewczej i sterownika. Kabel zasilający jest na stałe, hermetycznie połączony z kablem grzejnym maty. Maty grzewcze Wiper Sunfloor zasilane są jednostronnie, dzięki czemu system jest jeszcze łatwiejszy do podłączenia. Ze sposobu wykonania maty jako jednej całości wynikają niestety też pewne cechy, które trzeba brać pod uwagę podczas zakupów. Maty grzewczej nie można skrócić. Dlatego wymiar musi być dokładnie dobrany do powierzchni grzewczej. Nie możemy kupić na zapas lub "na oko".

Jak działa folia grzewcza? Opis i charakterystyka

Ten rodzaj ogrzewania bardzo szybko zdobywa coraz większe grono zwolenników. W uproszczeniu na folię grzewczą składają się zatopione w folii PET paski grafitowe połączone paskami miedzianymi. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele zalet i w niektórych sytuacjach zyskuje przewagę nad matami grzewczymi.

W uproszczeniu można powiedzieć, że folie grzewczą można zastosować tam, gdzie mata się nie sprawdzi. Właśnie takie jest podstawowe zastosowanie folii grzewczej, suchy montaż pod panelami lub innymi podłogami drewnianymi. Dzięki swojej minimalnej grubości system nie podnosi poziomu posadzki i nie wymaga kucia, klejenia ani robienia wylewek. Folia grzewcza Wiper Sunfloor ma niecałe 0,5 mm grubości, jednocześnie uzyskując prawie taką samą moc grzewczą z metra kwadratowego co kilkukrotnie grubsze maty grzewcze (120W/m2 w stosunku do 150W/m2 dla maty Sunfloor).

Mimo braku możliwości zupełnie dowolnego układania, tak jak w przypadku mat grzewczych, folia grzewcza odcinana jest z rolki na dowolną długość. Punkty cięcia znajdują się co 20 cm, dlatego dopasowanie do wymiaru pomieszczenia również nie będzie stanowiło wyzwania.

Inaczej niż w przypadku mat wcześniejsze rozplanowanie ułożenia przewodów zasilających jest bardzo ważne ze względu na inny sposób podłączania. Do każdego paska folii grzewczej muszą zostać doprowadzone dwa przewody. Istnieją dwie metody podłączania dlatego wybór odpowiedniego i ustalenie umieszczenia termostatu jest istotne dla sprawnego montażu. Elementów, które dostajemy w zestawie z ogrzewaniem, jest więcej niż w przypadku mat. Pomimo tego, poskładanie wszystkiego w jedną całość dla sprawnego instalatora, to kwestia kilku godzin (w zależności od metrażu).

Często przytaczaną zaletą folii grzewczej jest natychmiastowe grzanie na całej powierzchni, a nie tylko punktowe powolne rozgrzewanie. Przerwy między paskami grafitu w folii są na tyle małe, że nie stanowią istotnych i wyczuwalnych przerw w powierzchni grzania. Przekłada się to oczywiście na czas potrzebny do rozgrzania podłogi do zadanej temperatury, a co za tym idzie na mniejsze zużycie prądu.

Jeżeli w dalszym ciągu nie wiesz co wybrać napisz lub zadzwoń sklep@nowoczesnyprysznic.pl lub pod 601 692 728.

Dodano produkt do listy życzeń
Dodano produkt do porównania