- 1280 odwiedzin
Wybierając sposób ogrzewania, trzeba liczyć się ze wszystkimi wadami każdego z systemów. Często może okazać się, że najlepszym rozwiązaniem (pod względem finansowym, estetycznym czy łatwości montażu) będzie zastosowanie kilku sposobów ogrzewania jednocześnie. Najtańszym i najłatwiejszym w montażu typem ogrzewania dopełniającego jest elektryczne ogrzewanie podłogowe. Podczas remontu posadzki można precyzyjnie wybrać, które pomieszczenia, a nawet które miejsca w pomieszczeniu mają być ogrzewane. Poniżej mały zbiór informacji i pomysłów gdzie i kiedy zastosować elektryczne ogrzewanie podłogowe i w jakich przypadkach lepiej tego unikać.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe na ścianie?
Kable grzejne mają bardzo szerokie zastosowanie i jak się okazuje w pewnych sytuacjach, można rozważyć umieszczenie maty grzewczej również na ścianie. Jest to świetne rozwiązanie, jeżeli nie chcemy zagracać wyglądu naszej łazienki kaloryferem (lub nie możemy go zastosować), a zależy nam na maksymalnym komforcie cieplnym i szybko schnących ręcznikach. Wystarczy umieścić kawałek maty w miejscu, gdzie planujemy wieszać ręczniki (trzeba jednak zachować szczególną ostrożność przy montażu wieszaków i uchwytów w ścianach z ogrzewaniem, dokładna dokumentacja zdjęciowa i rysunek z wymiarami wykonane podczas instalacji maty będą później bardzo pomocne).
Maty grzewcze nie tylko pod kafelkami
Maty grzejne zdecydowanie najlepiej sprawdzają się pod kafelkami. Kafelki po prostu bardzo dobrze akumulują i oddają ciepło. Jednak decydując się na inne wykończenie podłogi, nie musisz rezygnować z elektrycznego ogrzewania. Możesz je z powodzeniem zastosować także pod panelami czy podłogą winylową. Warunkiem jest umieszczenie maty grzejnej w ostatniej warstwie wyrównującej wylewki tak, żeby mogła rozgrzać całą posadzkę i równomiernie oddawać ciepło. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku podłogi z desek czy paneli sprawność oddawania ciepła będzie znacznie niższa. Przy podłodze winylowej natomiast należy sprawdzić zgodność materiałów z możliwością zastosowania na ogrzewanej posadzce. Innym świetnie wyglądającym i oddającym ciepło wykończeniem posadzki będzie na przykład mikrocement lub żywica epoksydowa.
Ogrzewanie w łazience, kuchni, a nawet garderobie
Możliwość dopasowania maty do pomieszczenia to bardzo duża zaleta tego typu ogrzewania. Przydaje się to na przykład w łazienkach, które często mają bardzo nieregularne kształty. To właśnie do w łazienkach elektryczne ogrzewanie podłogowe wybierane jest najczęściej. Dla naszego komfortu, w łazience temperatura zawsze powinna być nieco wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach. Ubikacje i łazienki zwykle są niewielkich rozmiarów, nie posiadają okien i większość ścian jest wewnętrzna, dzięki czemu temu nagrzewają się bardzo szybko. Do tych cech idealnie pasuje właśnie elektryczne ogrzewanie podłogowe. Sprawdzi się zarówno jako ogrzewanie dodatkowe, jak i główne. Drugim najczęstszym wyborem są przedsionki i przedpokoje. Mogłoby się wydawać, że wiatrołap to rzadko uczęszczane pomieszczenie, w którym podłogówka jest zbędna. Jednak możliwość dosuszania posadzki i obuwia mokrą jesienią i zimą potrafi być bezcenna. Zastosowania ogrzewania w takich pomieszczeniach jak salon i kuchnia nie trzeba uzasadniać i trudno znaleźć jakiekolwiek wady. Jeżeli jednak posiadamy w domu spiżarnię, schowek czy garderobę, to sensowność układania w nich ogrzewania podłogowego staje się mocno dyskusyjna. W takich pomieszczeniach przebywamy rzadko i bardzo krótko dlatego zazwyczaj po prostu nie opłaca się ich utrzymywać w cieple.
Maty grzewcze w mieszkaniu, domu, hotelu...
W przypadku typu budynku właściwie nie ma ograniczeń. Maty grzewcze można z powodzeniem stosować wszędzie. W mieszkaniach, dzięki czemu nie zagracimy ścian kaloryferami. W domach świetnie sprawdzi się z instalacjami solarnymi, a w hotelach i mieszkaniach na wynajem dzięki termostatowi WiFi możemy zdalnie włączyć ogrzewanie przed przyjazdem klientów.