CEGLANA ŚCIANA W ŁAZIENCE. CZY TO DOBRY POMYSŁ?

Moda na ściany z gołej cegły przybiera na sile. Coraz częściej podczas generalnych remontów domów i mieszkań odkrywamy piękną starą cegłę, która często zachowała się pod tynkiem w świetnym stanie. Cegła pasuje do wielu stylów wystrojów. Od klasycznego przez rustykalny aż do nowoczesnego. Świetnie komponuje się z drewnem, szkłem, a także stalą nierdzewną. Dlatego idealnie pasuje do łazienki, bo właśnie tam znajdziemy te wszystkie materiały obok siebie.

Jeżeli nie jesteśmy pewni czy wystrój w całą gołą ścianą spełni nasze oczekiwania, czy nie będzie jednak zbyt przytłaczający swoją surowością możemy wykorzystać tylko kawałek ściany. Często wystarczy pozostawić odkryty jedynie słupek lub wnękę, aby uzyskać pożądany efekt.

Jednym z plusów gołej cegły jest, niewielka, ale jednak, oszczędność na materiałach wykończeniowych. Czasem przy bardzo krzywej ścianie rezygnacja z tynku i kafelek może okazać się idealnym rozwiązaniem.

Mimo wszystko ściany z cegły nie warto zostawiać bez odpowiedniego zabezpieczenia. Sypiąca się przy każdym dotknięciu fuga może znacząco obniżyć walory ceglanej ściany. Można sobie z tym poradzić przez gruntowanie cegły i spoin. Wielu fachowców będzie odradzało pozostawienie gołej ściany z cegieł pod prysznicem. Niestety argumenty przeciwko takiemu rozwiązaniu są dosyć silne. Tak mocno porowatą powierzchnię trudno jest idealnie zaimpregnować. Dodatkowo czyszczenie ceglanej ściany z osadów z mydła może przysporzyć sporo problemów. Jednak można ten problem obejść w bardzo elegancki sposób poprzez zasłonięcie ściany szklaną lub akrylową szybą.

ceglana ściana pod prysznicem

Podczas wybierania ściany, która ma pozostać bez wykończenia warto również kierować się jej umiejscowieniem w budynku. Zdecydowanie bezpieczniej będzie wybrać ścianę wewnętrzną/ działową niż zewnętrzną. Pomoże to uniknąć zjawiska kondensacji pary na zimnej ścianie.

Nawet jeśli ściana nie jest w najlepszym stanie i posiada ubytki w fudze lub popękane cegły, to można to naprawić. Uzupełnienie, czy nawet częściowa odbudowa fug będzie bardzo pracochłonna, ale jest wykonalna. W przypadku cienkich ścian działowych możliwa będzie również wymiana niektórych cegieł. Niektórzy decydują się także na mechaniczne zeszlifowanie całej ściany dla uzyskania lepszego efektu równych, kanciastych cegieł. Trzeba się jednak liczyć z olbrzymią ilością pyłu.

Jeżeli nie posiadasz ceglanej ściany, a chciałbyś taką mieć to również na to jest sposób. W sprzedaży dostępne są cienkie płytki ceglane, które po przyklejeniu do ściany i zafugowaniu fenomenalnie udają ceglaną ścianę.

Podsumowując. Nie ma przeciwwskazań do pozostawienia gołej ceglanej ściany w łazience. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu jej przed degradacją i wilgocią. Jako ściana prysznicowa jest mocno problematycznym rozwiązaniem jednak wykonalnym. Najlepiej wybrać jednak ścianę lub jej fragment na przykład za umywalką i lustrem.

Dodano produkt do listy życzeń
Dodano produkt do porównania

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.