- 7571 odwiedzin
Decydując się na kabinę prysznicową bez brodzika oprócz baterii prysznicowej, kafelek i szyby trzeba wybrać także rodzaj odpływu. Istnieje podstawowy podział na odpływy liniowe i punktowe. Poniżej będziesz mógł/mogła poznać podstawowe zalety każdego rodzaju odpływu, co powinno pomóc nakierować na wybór właściwego modelu.
Jak działają odpływy prysznicowe liniowe?
Odpływy liniowe od kilku lat dynamicznie zyskują na popularności. Producenci prześcigają się w różnych modelach oferujących coraz ciekawszy wygląd, niższe syfony i lepsze parametry. Trendy w projektowaniu skłaniają się ku minimalizmowi i prostym kształtom dlatego aktualnie do domowych łazienek odpływy liniowe wybierane są znacznie częściej niż punktowe. Do rynienek prysznicowych zdecydowanie najchętniej wybierane są kratki maskujące o równie minimalistycznym wyglądzie. Najczęściej wybieranymi są maskownice do zabudowania płytkami (tak jak na przykład odpływ Premium Pure, Sieme Stone) oraz proste bez dodatkowych wycięć (np. Sieme Clear, Premium Ponente).
Odpływy liniowe oferują znacznie szerszą gamę rozmiarów niż ma to miejsce w przypadku odpływów punktowych. Najczęściej wybierane rozmiary to od 60 do 90 cm jednak oferta zaczyna się już od długości 50 cm i zwykle kończy się na odpływach długości nawet 120 cm. Część producentów (jak na przykład Wiper) oferuje możliwość zamówienia odpływu o niestandardowej długości nawet do 200 cm lub jeszcze dłuższych składanych.
Jedną z zalet odpływów liniowych jest możliwość wyboru rodzaju spadu, jaki chcemy zastosować w prysznicu biorąc pod uwagę miejsce montażu odpływu. Instalując odpływ liniowy przyścienny, można stworzyć spad nawet jednostronny. Instalując odpływ standardowo z kilkudziesięciocentymetrowym marginesem od ściany, można stworzyć brodzik dwuspadowy lub czterospadowy.
Jak działają odpływy prysznicowe punktowe?
Odpływy punktowe są stosowane od bardzo dawna. W przypadku użycia w prysznicach ustępują popularnością odpływom liniowym jednak mają one znacznie szersze zastosowanie. Świetnie sprawdzają się jako centralne odwodnienie dla całej łazienki, garażu, pralni, tarasu i wszędzie tam gdzie rynienka odpływowa swoim kształtem po prostu nie pasuje.
Jeżeli chodzi o rozmiar, to standardowo odpływy punktowe (nazywane także wpustami podłogowymi) są zwykle kwadratami o wymiarach od 10x10 cm nawet do 20x20 cm i większych. Zwykle w łazienkach zupełnie wystarczające są wpusty o wielkości do 15x15 cm. W przypadku kwadratowych odwodnień dobranie rozmiaru do prysznica jest znacznie łatwiejsze i nie wpływa tak mocno na sposób docinania kafelek.
W przypadku odpływów kwadratowych jedynie czterospadowe wyprofilowanie posadzki będzie właściwe. Sama instalacja i wypoziomowanie wpustu powinno być nieco łatwiejsze niż w przypadku odpływu liniowego. Znacznie łatwiej będzie również utrzymać jednakową odległość od ściany w przypadku boku odpływu punktowego, który ma 15 cm niż rynienki mającej na przykład 120 cm długości.
Jedną z największych zalet odpływów punktowych jest ich cena. Ze względu na mniejszą ilość materiału i mniej skomplikowany proces produkcji są znacznie tańsze niż odpływy liniowe. Jeżeli aktualne trendy nie są priorytetem warto rozważyć zastosowanie na przykład jednego z modeli wpustów podłogowych Wiper WP Premium.