- 2272 odwiedzin
Minimalizm jest obecnie chyba najczęściej wybieranym stylem przy projektowaniu wnętrz. Coraz częściej rezygnujemy z pełnej funkcjonalności na rzecz czystego, schludnego wyglądu, a użyteczność schodzi na dalszy plan. Na szczęście obecnie istnieje wiele produktów, które świetnie łączą w sobie funkcjonalność i minimalistyczny design. Wybierając odpowiednie rozwiązania i trzymając się kilku zasad, bardzo łatwo można stworzyć łazienkę w minimalistycznym stylu nawet w niewielkiej przestrzeni i przy ograniczonym budżecie.
Co wybrać? Wannę czy prysznic?
Na rynku bez problemu można znaleźć ładnie zaprojektowane wanny, które wpasują się w minimalistyczny styl. Podstawową przeszkodą jest jednak ich cena. Dobrej jakości wanny wolnostojące potrafią kosztować kilka tysięcy złotych, a dodatkowo przez swoje gabaryty niestety nie nadają się do małych, a nawet średniej wielkości łazienek. Dlatego znacznie lepiej w tym przypadku sprawdzi się prysznic. Należy wybrać niski brodzik lub brodzik podpłytkowy. Standardowe głębokie kabiny prysznicowe zdecydowanie nie będą pasowały do eleganckiego, minimalistycznego wnętrza. Najlepiej zrezygnować też ze skomplikowanych, świecących paneli natryskowych z mnóstwem dysz i wyświetlaczem. Lepiej pozostać przy prostej baterii podtynkowej z deszczownicą. Mniejsza ilość elementów to nie tylko bardziej schludny i uporządkowany wygląd, ale i mniej zakamarków do czyszczenia z osadów mydła i wody.
Projektując prysznic trzeba również wybrać sposób odgrodzenia go od reszty łazienki. Stajemy przed wyborem pomiędzy ścianką, zasłonką i szybą prysznicową. Zasłona może wydawać się dobrym wyborem ze względów ekonomicznych, jednak projektując łazienkę z naciskiem na wygląd należy odrzucić tę opcję w pierwszej kolejności. Postawienie dodatkowej ścianki zajmuje sporo miejsca i jest bardzo pracochłonne. Pozostaje więc szyba prysznicowa. Łatwość instalacji, różnorodność rozmiarów i przystępna cena powinny tylko utwierdzić w przekonaniu, że to najlepszy wybór.
Dobieranie wyposażenia i dodatków
Odpowiedni dobór pozostałych elementów wyposażenia łazienki i dodatków jest niesłychanie ważne i często może zaważyć o ostatecznym efekcie. Główną zasadą, jaką można się kierować wybierając poszczególne elementy jest „uwolnienie” podłogi. Inaczej mówiąc zamiast klasycznego WC stosujemy miskę podwieszaną z zabudową podtynkową, zamiast umywalki na stopie stosujemy nablatową również najlepiej na podwieszanym blacie lub szafce. Wybierając takie dodatki jak kinkiety, wieszaki, uchwyty warto kupić komplet utrzymany w jednym stylu i tej same kolorystyce najlepiej kontrastującej z wybranym kolorem przewodnim, czyli kafelkami na ścianach lub podłodze.
Takie elementy jak rury, piecyki czy bojlery trzeba w miarę możliwości zabudować lub zamaskować. To samo dotyczy produktów użytkowych do pielęgnacji, ręczników i chemii do czyszczenia. Można ukryć je na przykład w szufladach pod umywalką, a na widoku pozostawić tylko produkty codziennego użytku. W przypadku mydeł i szamponów warto przelać ich zawartość z oryginalnego opakowania do dyspenserów, które będą pasowały wyglądem do całego wnętrza.
Jakich kolorów się trzymać?
Mając wybrane całe wyposażenie i dodatki warto głębiej zastanowić się nad wyborem właściwej kolorystki ścian i podłogi, żeby nie pogrzebać efektu, który chcemy uzyskać. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się czernie, biele i szarości, ale to nie znaczy, że każda elegancka łazienka w minimalistycznym stylu musi być utrzymana w jednym z tych trzech kolorów. Umiejętne przełamanie monotonii mocno nasyconym, ale stonowanym kolorem takim jak granatowy, czy ciemnozielony pozwoli uzyskać bardzo oryginalny efekt. Dobrze sprawdzą się także dodatki drewniane takie jak blaty, szafki czy nawet kafelki imitujące drewno. Ważne, aby zastosować je z wyczuciem, tak aby przypadkiem nie zmienić stylu na rustykalny.