- 4410 odwiedzin
Pora na kolejną część pułapek, w które możecie wpaść podczas projektowania i budowania swojego wymarzonego nowoczesnego prysznica bez progu opartego na brodziku podpłytkowym lub odpływie podłogowym. Zdajemy sobie sprawę, że każda sytuacja jest inna, ale ten zbiór pomoże wam rozpoznać utrudnienia i odpowiednio wcześnie podjąć właściwie decyzje.
Zbyt mały lub zbyt duży prysznic. Wymierz mądrze.
Ten punkt może wydawać się trywialny, ale warto poświęcić mu nieco uwagi. W przypadku bardzo małych łazienek jesteśmy mocno ograniczeni wielkością prysznica na jaki możemy sobie pozwolić i tutaj nie mamy wyboru. Natomiast błędem, który można popełnić jest ograniczanie się z rozmiarem kiedy miejsca jest wystarczająco dużo. Musimy pamiętać, że domowa łazienka, używana zazwyczaj przez jedną osobę w tym samym czasie, nie musi być przestronna. W łazience realizujemy konkretne potrzeby. Lepiej poświęcić trochę miejsca dla wygody użytkowania jej wyposażenia niż przestronności, która niczemu nie służy. Wygodna kąpiel pod prysznicem bez uderzania łokciami o ściany i szybę jest tego warta. Nie warto jednak przesadzać i w drugą stronę. Mając do dyspozycji bardzo dużo miejsca możemy chcieć wypełnić przestrzeń przestronnym, otwartym prysznicem. Jednak do komfortowej kąpieli w bardzo dużym prysznicu potrzebne będzie wydajne ogrzewanie, najlepiej podłogowe pracujące cały czas. Bez tego możemy odczuwać mało przyjemny chłód pomieszczenia i podłogi i wtedy lepiej sprawdzi się mniejszy zamykany prysznic.
Nieodpowiednie kafelki pod prysznicem to niebezpieczeństwo
Niestety nie każdy rodzaj kafelek, który nam się spodoba będzie nadawał się do zastosowania pod prysznicem. Dobre kafelki muszą charakteryzować się na przykład odpowiednią klasą nasiąkliwości i przyczepności. Nie trudno się domyślić, że najlepszym wyborem będą płytki antypoślizgowe o niskiej nasiąkliwości. Format co prawda jest dowolny jednak warto pamiętać, że im mniej fug tym mniej wody będzie przesączać się pod płytki.
Słaba wentylacja to potencjalne problemy
Czyli główna przyczyna powstawania pleśni, która nie tylko obniża estetykę, ale również stanowi zagrożenie dla zdrowia. Jest to punkt, który należy potraktować poważnie. Pleśniejący sufit już kilka miesięcy po skończonym remoncie to poważna wpadka. Jeżeli nie masz okna w łazience tym bardziej zadbaj o odpowiedni wyciąg umieszczony jak najbliżej prysznica.
Niewłaściwa instalacja odpływu nie wybacza
Instalacja odpływu liniowego lub brodzika podpłytkowego nie jest trudna, ale na pewno wymaga precyzji i stosowania się do zaleceń producentów. Takie niedoróbki jak niedokładne fugowanie i silikonowanie, nieodpowiednie spadki, złe wypoziomowanie odpływu, nieszczelne połączenia z kanalizacją czy słaba izolacja mogą skutkować poważnymi usterkami w przyszłości. Każdego z tych szczegółów należy dopilnować.
Patrząc na długość listy potencjalnych problemów budowa prysznica bez brodzika może wydawać się trudna jednak to tylko złudzenie. Pamiętając o tych kilku punktach podczas projektowania mamy pewność, że wszystko zostanie zrealizowane zgodnie ze sztuką i prysznic będzie służył długimi latami.