JAK ODETKAĆ ODPŁYW?

Dopóki woda odprowadzana jest poprawnie prawie nikt nie zawraca sobie głowy utrzymywaniem tych części systemu sanitarnego w czystości. Niestety prawie każdy odpływ w prysznicu, umywalce czy wannie prędzej czy później prawdopodobnie się zapcha i trzeba będzie go udrożnić. W zależności od tego co doprowadziło do niedrożności i jak trudno jest ją zlikwidować trzeba wykorzystać różne środki. W poniższym artykule pokrótce przyjrzymy się metodom i narzędziom, które można wykorzystać do odblokowania odpływu.

CO BLOKUJE NASZE ODPŁYWY?

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną blokowania się odpływów są gromadzące się w sitkach i syfonach włosy. W ciągu dnia każdy człowiek gubi mnóstwo włosów z czego sporą część podczas mycia, czesania i układania fryzury. Część z tych włosów trafia do odpływu. Te, które nie zatrzymają się na sitku przedostają się do syfonu i odkładając się powodują powstawanie czopu, który utrudnia lub uniemożliwia sprawne odprowadzanie wody.

Kolejnym głównym powodem zatykania się odpływów są oczywiście osady z mydła i brudu. Akumulowane często przez lata osadzają się w newralgicznych elementach syfonów i powodują powstawanie wąskich gardeł utrudniających sprawny przepływ wody. Jeżeli dodamy do tego wspomniane wcześniej włosy to mamy przepis na zatkany odpływ.

Zdecydowanie bardziej od odpływów łazienkowych na blokowanie się narażone są odpływy kuchenne. Resztki jedzenia trafiające do zlewu bardzo szybko potrafią zablokować każdy syfon a nawet rurę w szczególności na kolankach. Zdecydowanie największym zapychaczem jest kawa. Fusy z kawy regularnie wylewane do zlewu potrafią go bardzo skutecznie zakleić.

Inne nieczystości powstające często przy myciu lub po sprzątaniu takie jak kurz, piasek czy sierść.

CZYM ODTYKAĆ?

Na szczęście problem jest dobrze znany i nie jesteśmy bezbronni w tej nieprzyjemnej walce. Istnieje kilka sposobów na poradzenie sobie z zatkanym odpływem.Przepychacz do rur

Prosty i tani przyrząd, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego. Poprawnie użyty potrafi poradzić sobie z większością standardowych domowych zatkań. Wygodny w użyciu, bo nie wymaga brudzenia sobie rąk. Należy pamiętać, że podstawową zasadą użycia przepychacza jest użycie go razem z wodą, a nie na sucho. Charakterystycznym ruchem pompujemy do odpływu wodę, a nie samo powietrze. Po kilku, kilkunastu ruchach mniej oporne zatory powinny ustąpić. Jeżeli to się nie uda, to możemy sięgnąć po środki chemiczne.


przepychanie zlewu

Chemia

Jak wiemy na rynku istnieją specjalne środki do udrażniania rur. Większość z nich jest stosunkowo bezpieczna w użytku zarówno dla użytkownika jak i dla instalacji. Jednak bardzo ważne jest, aby pamiętać, że są to środki żrące i należy stosować się do instrukcji producenta na etykiecie. Musimy wiedzieć, z jakiego materiału są wykonane nasze instalacje odpływowe i czy dopuszczalne jest stosowanie żrących środków chemicznych. Niestety nawet w przypadku dozwolonego użytku przy częstym stosowaniu chemicznych udrażniaczy w starych instalacjach, w niektórych jej miejscach może dojść do przecieków po użyciu ostrej chemii. Dzieje się tak głównie ze względu na starzejące się uszczelki i utleniające się łączenia. Dlatego jeżeli nasz odpływ zapycha się coraz częściej mimo stosowania takich środków na przykład na bazie wodorotlenku sodu powinniśmy pomyśleć o porządnym mechanicznym przepychaniu zatkanych rur. Bardziej naturalnym środkiem, który może być stosowany do udrażniania jest połączenie sody oczyszczonej i octu. Wystarczy wsypać około pół szklanki sody do odpływu i po chwili wlać tyle samo octu. Powinna zacząć się gwałtowna reakcja, która rozpuści i poruszy zanieczyszczenia. Po 15 minutach wystarczy spłukać wszystko dużą ilością gorącej wody.

ocet i soda

Spirala

Jeżeli zator jest wyjątkowo uciążliwy i wcześniejsze metody nie działają lub dają tylko chwilowy efekt pora na znacznie bardziej drastyczne środki. Spirala jest prostym przyrządem, który podobnie jak przepychacz może okazać się przydatnym elementem wyposażenia domowej skrzynki z narzędziami. Jego użycie nie należy do skomplikowanych jednak może być stosowany dopiero za syfonem bezpośrednio w rurze kanalizacyjnej. Syfon należy odkręcić i wyczyścić osobno, a spiralę po prostu włożyć do rury i kręcić do skutku. Jeżeli nie mamy dostępu do spirali pewnym półśrodkiem może być kawałek twardego drutu (można poświęcić np. druciany wieszak). Dodatkowo zaginając końcówkę w haczyk możemy użyć go do regularnego wyciągania włosów przez sitko syfonu bez konieczności rozkręcania go.

spirala

Dodano produkt do listy życzeń
Dodano produkt do porównania

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.