Pan z szaleństwem w oczach i z pomarańczowymi rękawicami na dłoniach pucuje szybę prysznicową

Czyszczenie brodzika i kabiny prysznicowej dla wielu osób stanowi spore wyzwanie i niezwykle uciążliwą czynność, która pochłania sporo czasu. Istnieją jednak sposoby, aby uczynić proces sprzątania o wiele prostszym i jednocześnie skuteczniejszym. Z jakich środków najlepiej korzystać? Jak często powinno się udrożniać odpływ? Jak dokładnie usunąć kamień? Poznaj praktyczne porady i domowe sposoby na temat tego, czym czyścić brodzik prysznicowy!

Czyszczenie brodzika prysznicowego – co warto wiedzieć na początek?

Brodzik jest takim elementem kabiny prysznicowej, w którym gromadzi się najwięcej zabrudzeń i osadów. Co więcej, łazienki to przestrzeń szczególnie narażona na pojawienie się pleśni i grzyba ze względu na wysoką wilgotność. Z tego powodu konieczne jest systematyczne i dokładne czyszczenie powierzchni – dba się wówczas nie tylko o higienę, ale i komfort domowników. Biorąc pod uwagę konstrukcję brodzików prysznicowych, należy wspomnieć również o licznych zakamarkach, w których osadza się najwięcej brudu. Aby ułatwić sobie pracę, warto poznać najskuteczniejsze techniki sprzątania i odpowiednio dobrać je do własnej łazienki.

Czym wyczyścić brodzik prysznicowy?

Istnieje szereg możliwości dla osób chcących skutecznie usunąć wszelkiego rodzaju zabrudzenia z brodzika. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze metody, zarówno przy użyciu profesjonalnych środków czyszczących, jak i domowych, sprawdzonych sposobów.

Specjalistyczne produkty chemiczne

Ze względu na bogatą i różnorodną ofertę na rynku każdy bez problemu może znaleźć specjalistyczny produkt czyszczący dopasowany do konkretnego rodzaju zabrudzeń. Warto jednak zwracać uwagę na jego przeznaczenie oraz sposób użytkowania, aby nie uszkodzić powierzchni. Dobrą alternatywą dla tradycyjnych środków są te ekologiczne.

Ocet z sodą do czyszczenia

Jeśli nie masz pod ręką żadnych specjalistycznych preparatów czystości, możesz skorzystać z licznych domowych sposobów, które potrafią być równie skuteczne. Jednym z nich jest zastosowanie do czyszczenia sody i octu. Po takie rozwiązanie – w proporcji 1:1 – sięga się np. w sytuacji zatkanego odpływu.

Usuwanie kamienia kwaskiem cytrynowym

Alternatywą dla środków chemicznych do usuwania kamienia jest kwasek cytrynowy. Wystarczy nasączyć nim gąbkę i pocierać powierzchnię do momentu, aż osad zniknie. Rekomenduje się rozpuszczenie 2 łyżeczek w ok. 250 ml ciepłej wody (ok. 1 szklanka) lub posypanie powierzchni bezpośrednio proszkiem w zależności od indywidualnych potrzeb i stopnia zabrudzenia.

Woda utleniona i soda oczyszczona na pleśń i grzyby

Wbrew pozorom w celu usunięcia z brodzika pleśni czy grzybów nie trzeba wcale posiadać specjalistycznych, bakteriobójczych preparatów. Połączenie wody utlenionej z sodą oczyszczoną działa równie dobrze. Nanieś ciecz na powierzchni, a następnie przemyj ją gąbką nasączoną mydłem dla lepszego efektu i pozbycia się czarnych, charakterystycznych śladów. Warto jednak podkreślić, że aby woda utleniona działa skutecznie, powinna mieć stężenie wyższe niż 3%, np. 12%.

Jak wyczyścić brodzik prysznicowy z konkretnych zabrudzeń?

Podstawowe kryteria, którymi należy kierować się, czyszcząc brodzik to rodzaj zabrudzeń oraz typ materiału – w ten sposób można dobrać nie tylko skuteczną, ale przede wszystkim przyjazną dla powierzchni metodę sprzątania. Za najbardziej uciążliwe i jednocześnie najczęściej występujące problemy można uznać, m.in.:

  • osad z kamienia – w tym przypadku doskonale sprawdzi się roztwór octu i płynu do mycia naczyń w proporcji 1:1 pozostawiony na kilkadziesiąt minut, a następnie spłukany wodą, jeśli sytuacja jest uciążliwa i powtarza się zbyt często, można wówczas spróbować zapobiec nadmiernemu osadzaniu się kamienia, np. poprzez zamontowanie filtrów do zmiękczania wody;
  • zmatowiałe powierzchnie – aby wyeliminować ten problem, wystarczy po każdym prysznicu wycierać do sucha brodzik, jednak jeśli ślady się pojawiły, to usuwa się je, np. za pomocą delikatnego środka czyszczącego i ściereczki z mikrofibry;
  • pleśń – ze względu na wysoką wilgotność łazienki stanowią środowisko sprzyjające pojawianiu się pleśni, którą można najczęściej znaleźć w zakamarkach brodzika, warto wówczas użyć dedykowanych do walki z grzybem preparatów i dokładnie usuwać zabrudzenia, korzystając z przedmiotów codziennego użytku, takich jak szczoteczka do zębów,
  • zacieki – żółte plamy są bardzo widoczne, zwłaszcza w przypadku jasnych brodzików, ale można łatwo się ich pozbyć, m.in. dzięki ścierce nasączonej sokiem z cytryny.

Czyszczenie syfonu brodzika

Nie bez przyczyny to właśnie syfon stanowi najtrudniejszy do utrzymania czystości element brodzików prysznicowych. Bez regularnego udrażniania może dojść do zatkania odpływu, co utrudni lub uniemożliwi prawidłowe odprowadzanie wody. Zbierają się tam włosy, różnorodne osady czy resztki mydła. Często to właśnie syfon stanowi główne źródło nieprzyjemnego zapachu pojawiającego się w łazience. Aby usunąć zabrudzenia, należy zalać syfon albo środkiem chemicznym  (po wcześniejszym zapoznaniu się z instrukcją) albo wspomnianym już połączeniem octu z sodą, a po upłynięciu pół godziny zalać go wodą. Częstotliwość czyszczenia powinna zostać dopasowana do intensywności korzystania z kabiny prysznicowej, czyli należy wziąć pod uwagę np. liczbę domowników, a także twardość samej wody. Pamiętaj – najważniejsza jest systematyczność, która pozwoli zapobiec potencjalnym problemom.

Polecane:

Bestsellery:

Nasze marki:

Dodano produkt do listy życzeń
Dodano produkt do porównania