Panel prysznicowy bambusowy Corsan zamontowany

Oprócz odpływu najważniejszym elementem każdego prysznica jest natrysk. Tworząc swój prysznic, trzeba zdecydować jaki rodzaj wybrać. Podstawowym kryterium, którym kierujemy się, wybierając system prysznicowy, jest zwykle po prostu gust oraz dostępny na ten cel budżet. Niestety wybierając, czy to będzie panel prysznicowy, kolumna prysznicowa czy zestaw podtynkowy musimy wziąć pod uwagę również specyfikę naszego prysznica. Ważne są takie czynniki jak dostępna ilość miejsca, aktualna instalacja wodna czy nawet dostępne ciśnienie wody. Poniżej poznasz najważniejsze wady, zalety i cechy charakterystyczne dla każdego rodzaju natrysku.

Nowoczesny panel prysznicowy, czyli wszystko w jednym

Czarny panel prysznicowy aluminiowy

Panel prysznicowy to zunifikowana forma natrysku prysznicowego, który od lat cieszy się sporą popularnością. W postaci jednego prostego panelu połączono wszystkie elementy prysznica, jakich można sobie zażyczyć. W zależności od wersji dostępna jest deszczownica, słuchawka prysznicowa, baterie termostatyczne lub mieszaczowe, oświetlenie LED, dysze do hydromasażu, a w niektórych przypadkach nawet wyświetlacz, głośnik i radio. Każda z dodatkowych opcji ma niestety wpływ na ostateczną cenę. Panele prysznicowe nawet w podstawowych wersjach to jedno z droższych rozwiązań. Wszystko ze względu na obudowę, która w dobrej jakości panelach (jak na przykład oferowane przez nasz panele prysznicowe Corsan) wykonana jest z jednego kawałka metalu. Najczęściej jest to aluminium lub stal szlachetna (nierdzewna), ale popularność zyskują też panele wykonane na przykład z odpornego na wodę drewna bambusowego. Użycie wysokiej jakości materiałów i przemyślany projekt gwarantują bezawaryjne użytkowanie i świeży wygląd przez lata.

pokrętła w panelu prysznicowym

Instalacja panelu jest bardzo prosta i ogranicza się do przygotowania przyłączy wodnych na odpowiedniej wysokości. Każdy panel jest wyposażony w wężyki do podłączenia wody, które razem z przyłączami zostaną zgrabnie przykryte obudową panelu. Większość paneli prysznicowych można zamontować zarówno klasycznie na ścianie, jak i w narożniku. Dzięki niewielkiej wadze wystarczą cztery kołki i całość można montować na wieszakach dołączonych do zestawu.

Zaletę łatwego utrzymania w czystości docenią osoby, którym zależy na schludnym wyglądzie swojej łazienki. Niewielka ilość elementów i zakamarków znacznie ułatwia mycie całej kabiny prysznicowej. Tak jak w przypadku ścian i odpływu, panel prysznicowy wystarczy spryskać środkiem do czyszczenia kabin (polecamy środek do kabin Starwax), spłukać i przetrzeć szmatką.

Oprócz wyższej ceny najpoważniejszą wadą paneli prysznicowych (większość modeli) jest brak możliwości sterowania kierunkiem natrysku deszczownicy oraz rozstawu poszczególnych elementów (dysz, pokręteł, słuchawki). Chociaż zwykle zaprojektowane są w możliwe najbardziej optymalny sposób. Ponadto, żeby móc efektywnie używać dyszy do hydromasażu ciśnienie w instalacji wodnej powinno wynosić w granicach 0,5 - 0,6 MPa.

Regulowana klasyczna kolumna prysznicowa

Czarna kolumna prysznicowa z deszczownicą kwadratowa

Kolumna prysznicowa nazywana również zestawem prysznicowym to drugi bardzo popularny system natryskowy dostępny w wielu różnych rozmiarach, kolorach i konfiguracjach. Ten typ natrysku montuje się natynkowo i każdy element prysznica jest widoczny. Ładnie wykończone elementy kolumny prysznicowej obejmujące deszczownicę, baterię i słuchawkę połączone drążkiem tworzą bardziej klasyczny wygląd kabiny prysznicowej. Montaż odbywa się przez przykręcenie baterii i umieszczenie dodatkowego kołka u góry kolumny.

Ruchomy uchwyt rączki w kolumnie prysznicowej

Najważniejszą zaletą natynkowego zestawu prysznicowego jest (w większości modeli) możliwość regulacji wysokości i pochylenia deszczownicy oraz regulowany uchwyt słuchawki. Kolumnę możemy także łatwo zamontować w miejscu starej baterii prysznicowej, a dodatkowo jest to jedno z najtańszych rozwiązań w zestawieniu, biorąc pod uwagę zakup i montaż.

Wadami, o jakich trzeba wspomnieć, jest na pewno duża ilość zakamarków, których czyszczenie zajmie nieco więcej czasu niż w przypadku pozostałych typów natrysków. Montaż dużej kolumny prysznicowej może też przysporzyć trudności w niższych pomieszczeniach i niewielkich prysznicach (poniżej 80x80 cm) ze względu na kilkucentymetrowe odsadzenie od ściany.

Estetyczny i minimalistyczny zestaw podtynkowy

Zestaw prysznicowy podtynkowy złoty orkągły

Najbardziej minimalistyczne rozwiązanie, w którym połączenia pomiędzy baterią a poszczególnymi elementami ukryte są w ścianie. Główna część baterii również zamontowana jest w ścianie, a dla użytkownika widoczne jest jedynie gałka zmiany temperatury i ewentualnie przełącznik trybu. Idealnie wpisuje się do nowoczesnego, minimalistycznego stylu wystroju i coraz częściej jest wybierany do domowych łazienek i w budynkach użyteczności publicznej. Chociaż idea prysznica podtynkowego znana jest w wielu krajach od lat, to obecnie dostępne na rynku produkty zapewniają znacznie wyższą funkcjonalność i ładniejszy wygląd niż kiedyś.

Bateria prysznicowa podtykowa srebrna z boxem

Najmocniejszą stroną rozwiązania podtynkowego jest możliwość niemal dowolnej konfiguracji poszczególnych elementów zestawu. Dobranie okrągłej deszczownicy z kanciastą baterią nawet w innym kolorze nie będzie problemem. Można też oczywiście zamówić gotowy zestaw podtynkowy, gdzie każdy element będzie do siebie idealnie pasował stylistyką. Dowolność przy montażu to kolejna mocno chwalona cecha takiego systemu. Wysokość deszczownicy, miejsce położenia uchwytu na słuchawkę i pokręteł baterii dostosujesz idealnie pod swoje potrzeby i rozmiary prysznica. Tylko przy montażu podtynkowym masz możliwość umieszczenia na przykład deszczownicy i baterii na sąsiadujących prostopadle ścianach. Dzięki temu każdy kształt i rozmiar prysznica będzie odpowiedni dla zestawu podtynkowego.

Jedynym minusem montażu w ścianie jest nieco większy nakład pracy, co może zwiększyć koszt montażu. Pojawia się także konieczność dokupienia rurek i kształtek do połączenia wszystkiego w jeden system. Jednak podczas kapitalnego remontu łazienki lub samego prysznica nie będzie to zauważalnie wyższy koszt niż w przypadku kolumny czy panelu.

Jeżeli w dalszym ciągu nie możesz zdecydować, napisz do nas lub zadzwoń, a na podstawie własnego doświadczenia postaramy się doradzić.

Produkty do pielęgnacji:

Natryski prysznicowe:

Bestsellery:

Nasze marki:

Dodano produkt do listy życzeń
Dodano produkt do porównania