- 13 odwiedzin

Termostaty odgrywają jedną z najważniejszych ról w zarządzaniu temperaturą w mieszkaniu. To małe, ale bardzo przydatne urządzenia, które wpływają na komfort termiczny oraz kontrolowanie zużycia energii. Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jak działa termostat i poznać wszystkie powody, dla których należy go używać z ogrzewaniem!
Czym jest termostat?
Termostat to urządzenie służące do regulacji i kontroli temperatury w pomieszczeniach – jest to możliwe zwykle, dzięki reagującemu na zmiany temperatury czujnikowi termistorowemu. Jeśli jest zbyt zimno, termostat włącza ogrzewanie. Po osiągnięciu odpowiedniej wartości temperatury, urządzenie samodzielnie utrzymuje ją na stałym poziomie, zapobiegając nadmiernemu zużyciu energii.
Jak działa termostat?
Termostat – jak już wspomniano wcześniej – działa poprzez ciągłe monitorowanie temperatury otoczenia. Dodatkowo nowoczesne modele zostały wyposażone w zaawansowane funkcje, takie jak programowanie spersonalizowanych ustawień na poszczególne godziny i dni tygodnia. W ten sposób możesz bezpośrednio dostosować ogrzewanie do prowadzonego trybu życia, minimalizując jednocześnie koszty eksploatacji energii i straty ciepła. Harmonogramy grzania znacznie zwiększają komfort użytkowania ogrzewania.
Rodzaje termostatów
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów termostatów. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od kilku czynników, w tym posiadanej instalacji grzewczej oraz indywidualnych potrzeb użytkownika. Poznaj najważniejsze modele termostatów!
Termostaty do ogrzewania podłogowego elektrycznego
Termostaty do ogrzewania podłogowego są zaprojektowane z myślą o kontrolowaniu systemów grzewczych zainstalowanych – jak sugeruje już sama nazwa – pod podłogą. Systemy takie składają się zwykle z przewodów grzejnych i czujnika. Osiągnięcie w ten sposób optymalnej temperatury na codzień nie powinno stanowić żadnego problemu.
Termostaty grzejnikowe
Termostaty grzejnikowe montuje się bezpośrednio na każdym grzejniku. Ten model, składający się z głowicy i zaworu, pozwala na indywidualne sterowanie temperaturą w każdym pomieszczeniu. Warto dodać, że nowoczesne warianty umożliwiają bezprzewodową, a nie manualną jak przy starych kaloryferach, obsługę.
Termostaty pokojowe
Termostaty pokojowe są zazwyczaj umieszczane w centralnym miejscu domu i to właśnie stamtąd umożliwiają kontrolę pracy systemu grzewczego, zapewniając równomierne ogrzewanie wszystkich pomieszczeń. Występują również w wersji bezprzewodowej.
Jak ustawić termostat?
Od ustawienia termostatu zależy wydajność zarządzania temperaturą w domu. Optymalną i często stosowaną wartością jest przedział 20-22 stopni Celsjusza, jednak warto wybrać przede wszystkim ustawienie dopasowane do własnych preferencji. W przypadku nowoczesnych, programowalnych termostatów, istnieje opcja wprowadzenia spersonalizowanego i kompleksowego harmonogramu. Inteligentne urządzenia dają na przykład możliwość ustawienia niższej temperatury w godzinach naszej nieobecności w domu żeby zaoszczędzić energię, ale nie wychłodzić domu.
Montaż termostatu
Montaż termostatu i jego podłączenie powinno zostać wykonane przez elektryka z uprawnieniami. Do każdego urządzenia powinna zostać udostępniona instrukcja z dokładnym schematem podłączenia. Po podłączeniu najważniejsze funkcje termostatu powinny zostać przetestowane po wstępnej konfiguracji urządzenia. Pamiętaj jednak, że urządzenie oraz wszystkie zewnętrzne czujniki powinny znajdować się w odpowiednim miejscu, m.in. z dala od źródeł ciepła i przeciągów, aby zapewnić dokładne pomiary.
Jakie są korzyści z posiadania termostatu w domu?
Termostaty oferują domownikom szereg korzyści, które przyczyniają się do zwiększenia komfortu i generowania oszczędności. Umożliwiają one precyzyjną regulację temperatury, dzięki posiadaniu odpowiednich czujników, a także opcji programowania ustawień na różne pory dnia. Innowacyjne, w pełni zautomatyzowane termostaty wyposażone w tryb zdalnego sterowania pozwalają na dostosowanie temperatury do indywidualnego stylu życia oraz zarządzanie nim z każdego miejsca za pomocą aplikacji mobilnej. Funkcje bezpieczeństwa, takie jak blokady przed przypadkowym ustawieniem zbyt wysokiej temperatury, czy na przykład ochrona przed zamarzaniem zapewniają ochronę nie tylko w domach, ale także w hotelach, czy nieruchomościach na wynajem.
Wybór odpowiedniego termostatu zależy od rodzaju posiadanej instalacji grzewczej oraz indywidualnych potrzeb użytkownika. W przypadku wszelkich wątpliwości warto zasięgnąć opinii eksperta, aby dobrać urządzenie najlepiej odpowiadające konkretnym wymaganiom. Niezależnie, czy zdecydujesz się na manualne modele termostatów grzejnikowych z pokrętłem, czy nowocześniejsze, bezprzewodowe warianty z cyfrowym wyświetlaczem, dzięki termostatowi możesz zadbać o optymalizację zużycia energii.
Brodziki Showerbase:
Bestsellery:
Zewnętrzny narożnik uszczelniający...
Zaciskarka praska do konektorów folii...
Nasze marki: