żółte znaki toaleta

Niepełnosprawność, zwłaszcza ruchowa, wymaga odpowiedniego dostosowania pomieszczenia, aby poprawić nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo osób, które z niego korzystają. Jednym z najbardziej problematycznych miejsc w domu czy mieszkaniu często jest łazienka. Na jakiej wysokości umieścić umywalkę? Dlaczego warto zamontować uchwyty uchylne do WC? Jakie wymogi powinny zostać spełnione zarówno w obiektach publicznych, jak i prywatnych? Dowiedz się, jak zaprojektować łazienkę z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych!

Łazienka dla niepełnosprawnych – o czym należy pamiętać podczas projektowania?

Istnieje wiele kryteriów, które należy spełnić, aby uczynić łazienkę miejscem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych. Obejmują one zarówno przygotowanie funkcjonalnego układu pomieszczenia, jak i dobór odpowiednich elementów wyposażenia. Za jedną z najważniejszych zasad projektowania w takich przypadkach uznaje się konieczność zapewnienia przestrzeni manewrowej, wynoszącej 150x150 cm, przed poszczególnymi miejscami – umywalką, sedesem czy prysznicem.

Jak dostosować łazienkę do potrzeb niepełnosprawnych w budynkach publicznych oraz w domach prywatnych?

W domach prywatnych można bezpośrednio dostosować przestrzeń do konkretnej osoby i jej potrzeb w zależności od tego, czy porusza się na wózku, czy jest niewidoma. Choć często zdarza się, że łazienki są niewielkie, to można do nich wprowadzić spersonalizowane rozwiązania. Budynki publiczne powinny za to spełniać określone wymogi prawne.

Rozwiązania do łazienki dla osób niepełnosprawnych – przepisy i wytyczne

Jaka powinna być minimalna szerokość drzwi? Z jakimi regulacjami mamy do czynienia w Polsce? Poniżej wyjaśniamy, jakie wytyczne należy uwzględnić, a następnie wdrożyć przy projektowaniu.

Łazienka pozbawiona barier – przepisy prawne

Wymagania dotyczące sposobu tworzenia łazienek dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych zawarto m.in. w prawie budowlanym z 7 lipca 1994 roku czy Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku. Warto podkreślić, że wytyczne nie są zbyt szczegółowe, dlatego warto pamiętać o tym, aby kierować się ogólnymi dobrymi praktykami, których celem jest uczynienie przestrzeni przyjazną dla osób z niepełnosprawnością, dlatego należy wziąć pod uwagę ich komfort.

Toaleta dla niepełnosprawnych – warunki techniczne

Każda toaleta przeznaczona dla osób niepełnosprawnych powinna spełnić warunki, takie jak:

  • drzwi o szerokości min. 90 cm, w dodatku pozbawione progów;
  • przestrzeń manewrowa wynosząca min. 150x150 cm;
  • przynajmniej jedna, odpowiednio dostosowana miska ustępowa i umywalka;
  • zapewnienie poręczy i uchwytów, m.in. przy WC.

Minimalne wymiary toalety dla niepełnosprawnych

Ze względu na to, że istnieją różne rodzaje niepełnosprawności, to rozmiary dostosowuje się pod osoby z ograniczeniami ruchowymi, a przede wszystkim te poruszające się na wózku, dlatego, że to właśnie one potrzebują największej przestrzeni. Aby zapewnić możliwość wjazdu i jednocześnie manewrowania, powierzchnia powinna wynosić m.in. 2,5 m2.

Gdzie musi być toaleta dla niepełnosprawnych?

Toaleta dla niepełnosprawnych musi znajdować się w każdym budynku użyteczności publicznej, czyli m.in. szkołach, sądach i dworcach. Na wszystkich zakładach pracy, które zatrudniają osoby niepełnosprawne spoczywa obowiązek dostosowania przestrzeni pod ich potrzeby. Dotyczy to nie tylko pomieszczeń socjalnych, szatni, ale i toalet. Ponadto, WC dla niepełnosprawnych jest wymagane również w placówkach ochrony zdrowia.

Toaleta dla osób niepełnosprawnych – najczęstsze błędy

Projektowanie i urządzanie łazienki – zwłaszcza z myślą o osobach niepełnosprawnych – nie należy do łatwych zadań. Za jeden z najczęściej powtarzanych błędów uznaje się niewyeliminowanie progów, co w praktyce powinno ułatwiać nie tylko poruszanie, ale i np. wejście do kabiny prysznicowej. Warto pamiętać również o antypoślizgowych płytkach.

Kiedy wymagana jest toaleta dla niepełnosprawnych?

Jak już wspomniano wcześniej – toalety dla niepełnosprawnych muszą znajdować się w budynkach użyteczności publicznej i miejscu pracy, jeśli np. zatrudniona osoba porusza się na wózku. Łazienka powinna znajdować się na każdej kondygnacji obiektu. W przypadku pracy, która uniemożliwia skorzystanie z WC w trwałym budynku, to dopuszczalną opcją jest przenośna kabina.

Wyposażenie toalet dla niepełnosprawnych

W toaletach przeznaczonych do użytku osób niepełnosprawnych należy zadbać o dodatkowe elementy wyposażenia. Warto jeszcze raz wspomnieć o odpowiednich poręczach. Oprócz nich często wprowadza się m.in. siedziska do kabin prysznicowych, lustra uchylne czy specjalne uchwyty na papier toaletowy.

Czy można otrzymać dofinansowanie na łazienki dla niepełnosprawnych?

Ze względu na to, że remont łazienki i dopasowanie jej do potrzeb osoby niepełnosprawnej to spore obciążenie finansowe, to można ubiegać się o dofinansowania z PFRON, które pokrywa nawet 95% kosztów. Aby uzyskać środki, należy jednak spełnić kilka warunków, w tym złożyć wniosek i przygotować projekt zgodny z wytycznymi zawartymi w prawie budowlanym. Warto podkreślić, że dofinansowanie obejmuje tylko określony zakres prac, a nie gruntowny remont łazienki.

Sprawdź:

Bestsellery:

Nasze marki:

Dodano produkt do listy życzeń
Dodano produkt do porównania